1. a
 2. b
 3. c
 4. d
 5. e
 6. f
 7. g
 8. h
 9. i
 10. j
 11. k
 12. l
 13. m
 14. n
 15. o
 16. p
 17. q
 18. r
 19. s
 20. t
 21. u
 22. v
 23. w
 24. x
 25. y
 26. z

A

ABS

Jest to system, stanowiący integralną część układu hamulcowego, który w razie nagłego i intensywnego hamowania zapobiega zablokowaniu się kół, a w konsekwencji poślizgowi jednego lub więcej kół.

A

Acquaplaning

Jest to zjawisko poślizgu opon na tafli wody zgromadzonej na mokrej nawierzchni drogowej. Opona traci przyczepność do asfaltu, ponieważ oddzielona jest od niego warstwą wody, która ogranicza możliwości kierunkowe samochodu i możliwość zahamowania.

A

Adaptive Xenon Light

Jest to system ustawiania świateł przednich. Ta funkcja świateł pozwala na pionowe adaptacyjne ustawianie świateł przednich w zależności od nierówności drogi i obciążenia samochodu. Korekcja pionowa zapobiega oślepianiu innych i zapewnia zawsze idealną widoczność drogi, nawet przy pełnym obciążeniu auta.

A

AFS

Jest to system ustawiania świateł przednich. Ta funkcja świateł pozwala na pionowe adaptacyjne ustawianie świateł przednich w zależności od nierówności drogi i obciążenia samochodu. Korekta pionowa zapobiega oślepianiu  innych i zapewnia zawsze idealną widoczność drogi, nawet przy pełnym obciążeniu auta.

A

AFS (Full)

(Adaptive Front-Lightining System)

Jest to system ustawiania świateł przednich. Dodatkowo do funkcji „ADAPTIVE XENON LIGHT” i „AFS” system FULL-AFS stanowi połączenie świateł z szeregiem funkcji, których zadaniem jest wyznaczanie specyficznego zakresu oświetlenia w zależności od różnych warunków otoczenia (miasto, droga krajowa, autostrada, niesprzyjające warunki pogodowe), tak aby w każdych wymienionych warunkach oświetlać przestrzeń wokół samochodu w najlepszy z możliwych sposobów.

A

ASR

(Anti Slip Regulation)

Jest to system zintegrowany z ESC, który zapobiega poślizgowi jednego lub obu kół napędzanych: niezależnie od prędkości wspomaga układ hamulcowy i system kontroli silnika w optymalizowaniu trakcji, unikając poślizgu kół i przywracając przyczepność samochodu do drogi. Bazując na ilości obrotów kół, określanej przez sygnały z czujników ABS, system ten oblicza stopień poślizgu i - aby przywrócić przyczepność - uaktywnia dwie różne strategie kontroli:

 1. gdy nadmierne żądanie mocy powoduje poślizg obu kół napędzanych (na przykład w przypadku acquaplaningu lub podczas przyspieszania na drodze nierównej, oblodzonej lub zaśnieżonej), następuje ograniczenie momentu obrotowego silnika.
 2. gdy natomiast w poślizg wpada tylko jedno koło (na przykład to znajdujące się po wewnętrznej stronie zakrętu), wskutek przyspieszania lub zmian dynamicznych obciążenia, jest ono automatycznie hamowane, bez żadnej interwencji ze strony kierowcy (nie musi on naciskać na pedał hamulca). 

Uzyskuje się w ten sposób efekt podobny do tego, jaki powstaje przy udziale samoblokującego mechanizmu różnicowego. System ASR włączany jest automatycznie po każdym uruchomieniu silnika, ale można go wyłączyć za pomocą przycisku umieszczonego na desce rozdzielczej.

C

CRUISE CONTROL

(TEMPOMAT)

Jest to urządzenie wspomagające kierowcę, sterowane elektronicznie, które pozwala na jazdę z żądaną prędkością (przekraczającą 30 km/h) na długich odcinkach prostej i suchej drogi, na których nie jest wymagana częsta zmiana biegów (np. autostrady), bez konieczności wciskania pedału przyspieszenia.
Korzystanie z urządzenia nie jest więc korzystne w przypadku jazdy po drogach pozamiejskich, ale o dużym natężeniu ruchu. Nie należy stosować urządzenia w mieście.

C

CZUJNIK DESZCZU

Komponent ten automatycznie uaktywnia wycieraczki szyby przedniej w razie deszczu i reguluje częstotliwość ich ruchów w zależności ​od intensywności opadu. Jego działanie automatyczne można włączyć lub wyłączyć używając przełącznika pod kierownicą. Czujnik może działać na różnych poziomach czułości, które można ustawić w menu systemu samochodu lub za pomocą przełącznika pod kierownicą.

C

CZUJNIK ZMIERZCHU

Komponent ten uaktywnia automatycznie światła mijania, gdy robi się ciemno. Jego automatyczne działanie można włączyć lub wyłączyć za pomocą przełącznika pod kierownicą. Czujnik może działać na różnych poziomach czułości, które ustawia się w menu systemu samochodu.

C

CZUJNIKI PARKOWANIA

Umieszczone są w zderzaku, a ich funkcją jest informowanie kierowcy o przeszkodach, znajdujących się za lub przed samochodem, za pomocą przerywanego sygnału dźwiękowego.

D

DRIVING ADVISOR

Ten system, bazujący na kamerze umieszczonej na szybie przedniej, rozpoznaje linie wyznaczające pas ruchu i w razie wyjeżdżania poza nie ostrzega kierowcę za pomocą sygnału akustyczno-wizualnego lub haptyczno-wizualnego. Gwarantuje on bezpieczeństwo w razie rozproszonej uwagi kierowcy podczas jazdy, a włączyć go można lub wyłączyć za pomocą przycisku na desce rozdzielczej lub na przełączniku pod kierownicą.
System ten interweniuje wyłącznie przy średnio-wysokich prędkościach, w warunkach bezpiecznych i w przypadku manewrów rozpoznanych jako niezamierzone (na przykład z powodu braku włączenia kierunkowskazu lub ze względu na silną interakcję kierowcy z układem kierowniczym).
W przypadku sygnału haptycznego (czyli wymuszenia na kierownicy ruchu odwrotnego do kierunku obieranego przez samochód), czułość systemu oraz intensywność takiej siły można ustawić na kilku różnych poziomach w menu systemu samochodu, a dezaktywacja systemu może odbywać się automatycznie, gdy rozpozna on brak kontrolowania kierownicy przez kierowcę.

D

DST

(DYNAMIC STEERING TORQUE)

Ten system, zintegrowany z ESC i EPS, posługuje się elektrycznym wspomaganiem kierownicy do zwiększania poziomu bezpieczeństwa całego samochodu. W sytuacjach krytycznych (podsterowność, nadsterowność, hamowanie przy różnej przyczepności kół), system ten wywiera na układzie kierowniczym dodatkowy moment, wymuszając na kierowcy prawidłowe wykonanie manewru.

E

EBD

(ELECTRONIC BRAKE FORCE DISTRIBUTION)

Jest to zintegrowany z ESC system, którego zadaniem jest rozdzielanie siły hamowania. Podczas hamowania awaryjnego koła tylne mają tendencję do łatwiejszego blokowania się z powodu przeniesienia obciążenia. System ten jest w stanie wyregulować akcję hamowania tak, aby uniemożliwić zablokowanie kół tylnych przy hamowaniu.

E

ERM

(ELECTRONIC ROLL MITIGATION)

Ten - zintegrowany z ESC - system, wykorzystując sygnały z czujników samochodu, ocenia tendencję do unoszenia się kół od podłoża i w razie, gdyby to nastąpiło (z powodu na przykład tak nagłego manewru, jakim jest gwałtowne ominięcie przeszkody), oddziałuje na hamulce i moc silnika, powodując jej ograniczenie.​

E

ESC

(ELECTRONIC STABILITY CONTROL)

Elektroniczny system kontroli stabilności samochodu, który interweniuje w celu poprawienia zachowania dynamicznego samochodu, korygując zjawiska ewentualnej nadsterowności i podsterowności. Na podstawie położenia kierownicy porównuje trajektorię, jaką samochód mógłby przyjąć, z tą, jaka rzeczywiście ma miejsce, i w razie potrzeby koryguje ją, oddziałując na moment obrotowy i hamując w zróżnicowany sposób kołami. Przyczynia się w ten sposób do przywrócenia prawidłowej trajektorii samochodu w razie utraty stabilności.

F

FILTR CZĄSTEK STAŁYCH

(FAP LUB DPF)

Filtr cząstek stałych (lub inaczej cząsteczkowy) jest to element układu wydechowego instalowany w silnikach diesla. Jest to struktura zamknięta, której główną cechą jest to, że jest ona w stanie powstrzymywać elementy cząstek stałych generowane podczas procesu spalania oleju napędowego.

F

FILTR KABINOWY

​Oczyszcza powietrze przedostające się do wnętrza samochodu przez kanały układu ogrzewania lub klimatyzacji, zapewniając aktywną ochronę przed pyłkami, zarodnikami, bakteriami, drobnym kurzem i innymi zanieczyszczeniami.

F

Filtr kabinowy typu łączonego z węglami aktywnymi

​Poza mechanicznym filtrowaniem cząsteczek stałych (pyłków, pyłu drobnocząsteczkowego i innych zanieczyszczeń stałych), filtry typu łączonego ograniczają ilość gazów szkodliwych i nieprzyjemnych zapachów, dzięki warstwie węgli aktywnych. Następuje więc tutaj dodatkowo filtrowanie typu fizyczno-chemicznego, co poprawia komfort podróżowania.

F

Filtr powietrza

Powstrzymuje cząsteczki stałe występujące w powietrzu dolotowym w celu uniknięcia nadmiernego zużycia silnika. Filtr powietrza i jego obudowa są ponadto ważnymi elementami ograniczającymi hałas z układu ssącego silnika.

F

FIX&GO

Jest to zestaw do naprawy opon. Naprawa jest skuteczna i ciśnienie w oponie nie spada, dzięki czemu można spokojnie dojechać do wulkanizatora. Płyn wypełniający jest kompatybilny z wszystkimi rodzajami opon. Wskazówki dotyczące prawidłowego korzystania z zestawu Fix&Go są podane w Instrukcji obsługi samochodu lub w ulotce znajdującej się wewnątrz zestawu.

H

HBA

(HYDRAULIC BRAKE ASSIST)

Jest to system zintegrowany z ESC, który potrafi rozpoznawać, czy hamowanie ma charakter awaryjny, poprzez szybkość, z jaką wciskany jest pedał hamulca i w konsekwencji powoduje maksymalny efekt hamowania, nawet jeśli kierowca nie wciska pedału do oporu.

H

HHC - HILL HOLDER CONTROL

​(HSA - HILL START ASSIST)

System zintegrowany z ESC, który ułatwia ruszanie samochodem będącym na wzniesieniu: utrzymuje samochód w miejscu, przy włączonym silniku, przez czas (1-2 sekundy) wystarczający kierowcy na ruszenie. Działanie: Podczas fazy zwalniania należy wcisnąć jednocześnie pedały hamulca i sprzęgła. Wówczas, gdy samochód zatrzyma się, można zdjąć nogę z pedału hamulca, ponieważ system ten utrzymuje go w bezruchu przez określony, ograniczony czas (1-2 sekundy), po którego upłynięciu akcja hamowania realizowana przez Hill Holder ustaje, a - jeśli kierowca nie naciśnie na pedał hamulca lub przyspieszenia - samochód stacza się do tyłu. Aby ruszyć, po włączeniu pierwszego biegu, wystarczy zacząć przyspieszać i stopniowo zwalniać pedał sprzęgła. System Hill Holder zwalnia hamulce, gdy tylko silnik rozwija moc niezbędną do ruszenia samochodem.

I

ISOFIX

PRZYSTOSOWANIE DO MONTAŻU FOTELIKA DZIECIĘCEGO

Samochód wyposażony jest w system mocowań ISOFIX, nowy europejski standard, który pozwala na szybki, łatwy i bezpieczny montaż fotelika dla dziecka.

L

LDW

(LANE DEPARTURE WARNING)

Ten system, bazujący na kamerze umieszczonej na szybie przedniej, rozpoznaje linie wyznaczające pas ruchu i w razie wyjeżdżania poza nie ostrzega kierowcę za pomocą sygnału akustyczno-wizualnego lub haptyczno-wizualnego. Gwarantuje on bezpieczeństwo w razie rozproszonej uwagi kierowcy podczas jazdy, a włączyć go można lub wyłączyć za pomocą przycisku na desce rozdzielczej lub na przełączniku pod kierownicą.
System ten interweniuje wyłącznie przy średnio-wysokich prędkościach, w warunkach bezpiecznych i w przypadku manewrów rozpoznanych jako niezamierzone (na przykład z powodu braku włączenia kierunkowskazu lub ze względu na silną interakcję kierowcy z układem kierowniczym).
W przypadku sygnału haptycznego (czyli wymuszenia na kierownicy ruchu odwrotnego do kierunku obieranego przez samochód), czułość systemu oraz intensywność takiej siły można ustawić na kilku różnych poziomach w menu systemu samochodu, a dezaktywacja systemu może odbywać się automatycznie, gdy rozpozna on brak kontrolowania kierownicy przez kierowcę.

L

LED LIGHTING SYSTEM

System oświetlenia wykorzystujący diody elektroluminescencyjne (LED) w ramach funkcji świateł mijania i drogowych.
Największą zaletą białych diod LED jest kolor ich światła (temperatura koloru), który jest niemal identyczny jak kolor światła dziennego. Oko ludzkie widzi wówczas drogę i pobocze w nocy w ich naturalnych kolorach, a także jest w stanie dużo lepiej rozróżniać kontrasty.
Ponadto, żywotność użyteczna LED-ów jest tak długa jak okres eksploatacji samochodów. Wyklucza się więc możliwość usterek i unika się potrzeby wymiany żarówek.

M

MECHANICAL BRAKE ASSIST

(WSPOMAGANIE W RAZIE HAMOWANIA AWARYJNEGO)

System ten rozpoznaje hamowanie awaryjne (na podstawie prędkości nacisku na pedał hamulca), umożliwiając szybsze oddziaływanie na układ hamulcowy. Nie można go wyłączyć.

S

SMART BEAM

Ten - bazujący na kamerze umieszczonej na szybie przedniej - system rozpoznaje charakterystyczne światła środków transportu oraz otoczenia miast i automatycznie włącza lub wyłącza światła drogowe w razie oddalania się od nich lub zbliżania do nich.
Działa on wyłącznie przy średnio-wysokich prędkościach i jest użyteczny, jeśli chodzi o zapewnianie maksymalnej widoczności podczas jazdy po drogach ciemnych, dbając jednocześnie o nieoślepianie innych kierowców. Można go włączyć lub wyłączyć za pomocą menu systemu samochodu.

Ś

ŚWIATŁA PRZECIWMGŁOWE Z FUNKCJĄ DOŚWIETLANIA ZAKRĘTÓW

​Są to światła (zintegrowane z przeciwmgłowymi), które uaktywniają się - przy włączonych światłach mijania i prędkości nieprzekraczającej 40 km/h - w przypadku dużych kątów skrętu kierownicy lub włączenia kierunkowskazu, oświetlając zakręt, w który wjeżdża samochód, co zwiększa pole widzenia i poprawia widoczność w nocy.

S

SYSTEM DRL

(DAYTIME RUNNING LIGHTS)

Są to światła do jazdy dziennej włączane automatycznie po uruchomieniu samochodu. Dzięki nim, samochód jest dużo bardziej widoczny dla kierowców jadących z naprzeciwka, gdy słońce jest bardzo nisko nad horyzontem lub w przypadku obserwowania drogi w lustrach półkolistych występujących przy wielu wąskich drogach w centrach miast. W istotny sposób przyczyniają się one do zwiększania bezpieczeństwa jazdy. Ich działanie jest zgodne ze specyficzną normą europejską obowiązującą od 2012 roku.

T

T+

Celem systemu jest poprawa trakcji samochodu przy ruszaniu w warunkach niskiej przyczepności kół do nawierzchni lub jazdy po nawierzchni nierównej.

T

TPMS

(TIRE PRESSURE MONITORING SYSTEM)

Jest to system składający się z czterech zaworów i czujników (jeden na każde koło), i jednej podłączonej do nich centralki, które rozpoznają, w razie spadku ciśnienia w oponie, przyczynę takiego stanu rzeczy (przebicie lub niedopompowanie). Przyczynia się do zwiększenia trwałości opon, ponieważ uważne monitorowanie wartości ich ciśnienia wyraźnie zmniejsza ich zużycie. Umożliwia kontrolowanie zużycia paliwa, ponieważ nawet niewielki spadek ciśnienia w oponach zwiększa spalanie.

T

TTC

(TORQUE TRANSFER CONTROL)

Ten - zintegrowany z ESC - system służy do ograniczania tendencji samochodu do podsterowności podczas przyspieszania na zakręcie, generując moment hamowania w kole przednim wewnętrznym tak, aby przekazać moment napędowy na koło znajdujące się po zewnętrznej stronie zakrętu. System ten w elektroniczny sposób odtwarza typowe zachowanie mechanicznych, samoblokujących mechanizmów różnicowych, co przynosi korzyści pod względem dynamiki i osiągów samochodu.

T

TSR

(TRAFFIC SIGN RECOGNITION)

Ten - bazujący na kamerze umieszczonej na przedniej szybie - system rozpoznaje sygnały drogowe związane z ograniczeniem prędkości i zakazem wyprzedzania, po czym informuje o ich występowaniu kierowcę.